The 19th NEC BRIDGE FESTIVAL 2014

Print Friendly

Russia for the second time in a row is the 2014 NEC Cup owner: Andrey Gromov, Evgeny Gladysh, Alexander Dubinin, Mikhail Krasnoselskii, Sebastiaan Drijver, Sjoert Brink. Foto: Russia 2013 Champion

By Ana Roth
On 14 February, 2014 At 9:19

Category : Net Surfing, Tournaments
Tags :

Responses : Comments are off for this post

Related Posts


NECCUPG2013
Print Friendly

Hosted by Japan Contract Bridge League
Supported by NEC Corporation
February 11 – February 16, 2014
At Pacifico Yokohama,Yokohama City, Japan

Live Results Results Bulletins
     

February 14th: Russia strikes Again!!!

Team Seg.  1 Seg.  2 Seg.  3 Seg.  4 Total
England Hinden     23 22 8 w/d 53.00
Russia     92 40 38   170.00
           

Russia for the second time in a row is the 2014 NEC Cup owner: Andrey Gromov, Evgeny Gladysh, Alexander Dubinin, Mikhail Krasnoselskii, Sebastiaan Drijver, Sjoert Brink


 February 13th: Day Three of the 2014 NEC Cup

The final will be the Russia vs England Hinden teams match. Russia is the defending champion.

Russia: Andrey Gromov, Evgeny Gladysh, Alexander Dubinin, Mikhail Krasnoselskii, Sebastiaan Drijver, Sjoert Brink

England Hinden: Frances Hinden, Graham Osbourne, Alex Hydes, Mike Bell

Semifinals:

Quater-Finals:


February 12th: Day Two of the 2014 NEC Cup

At the end of 12 rounds the Down Under team (Sartaj Hans, Peter Gill, Martin Reid, Peter Newell) is leading the field with 163.97 VPs. Second continues the England Hinden team (Frances Hinden, Graham Osbourne, Alex Hydes, Mike Bell), but now third is the Beijing Trienergy team ( Lu Dong, Li Xiaoyi, Kang Meng, Sun Shaolin, Wang Yanhong), Russia the defending champions are fourth (Andrey Gromov, Evgeny Gladysh, Alexander Dubinin, Mikhail Krasnoselskii, Sebastiaan Drijver, Sjoert Brink). The next 4 positions are: NAIKO, England/Denmark, Bulgaria All Stars y China Women 2. All the positions: Click Here


February 11th: Day One of the 2014 NEC Cup

At the end of Day One, the top qualifiers four are foreign teams led by Down Under (Sartaj Hans, Peter Gill, Martin Reid, Peter Newell) con 110.16 VPs. Second but really close is England Hinden (Frances Hinden, Graham Osbourne, Alex Hydes, Mike Bell) followed closely India (Subhash Chandra Gupta, Sridharan Padmanabhan, Jyotindra Madhukar Shah, Rajeshwar Tewari, Sundarram Srinivasan, Gopal Venkatesh) and fourth Russia, last year’s winners, (Andrey Gromov, Evgeny Gladysh, Alexander Dubinin, Mikhail Krasnoselskii, Sebastiaan Drijver, Sjoert Brink). Rounding out the top eight are Bulgaria All Stars, Beijing Trinergy, China Women 1 and NAITO. For the complete Day One rankings Click Here


Tournament Details

NEC CUP: Open Teams 
Fees: US$600 per team including participation in Yokohama IMP Pairs, Yokohama Swiss Teams (if eliminated), Asuka Cup and Closing Ceremony.
Cash Prizes: 1st US$12,000, 2nd US$6,000, 3rd/4th tie US$3,000 per team

YOKOHAMA IMP PAIRS: Open pairs
Cash Prizes: 1st US$500, 2nd US$300, 3rd US$100

YOKOHAMA SWISS TEAMS: Open teams
Cash Prizes: 1st US$1,000, 2nd US$500, 3rd US$300 per team

ASUKA CUP: Open pairs
Cash Prizes: 1st US$1,000, 2nd US$500, 3rd US$300, 4th US$200, 5th US$100

Yokohama Grand Inter-continental Hotel
Located within the same complex with Pacifico Yokohama, the venue.
Special bridge rates: 
Twin 21,000 yen, Single 16,800 yen, breakfast and all charges included.
* Extra 3,150 yen per person is needed on February 10 & 15. 

Tournament Schedule

Tuesday, February 11

NEC Cup Qualifying rounds – – – – – – – – 10:00 a.m.

Wednesday, February 12

NEC Cup Qualifying rounds – – – – – – – – 10:00 a.m.

Thursday, February 13

NEC Cup Qualifying rounds – – – – – – – – 10:00 a.m

Friday, February 14

NEC Cup Quarterfinal (32 bds) – – – – – – 9:00 a.m.
NEC Cup Semifinal (32 bds) – – – – – – – – 3:00 p.m.
Yokohama IMP Pairs – – – – – – – – – – – – 10:00 a.m.

Saturday, February 15

NEC Cup Final (64 bds) – – – – – – – – – – 9:00 a.m.
Yokohama Swiss Teams – – – – – – – – – – 10:00 a.m.

Sunday, February 16

Asuka Cup – – – – – – – – – – – – – – – – – – 10:00 a.m.
Closing Ceremony – – – – – – – – – – – – – – 6:00 p.m.

Teams and Players

No.

TEAMS

PLAYERS

1 England/Denmark Paul Hackett, David Bakhshi, Lars Blakset, Thomas Larsen
2 England Hinden Frances Hinden, Graham Osbourne, Alex Hydes, Mike Bell
3 Russia Andrey Gromov, Evgeny Gladysh, Alexander Dubinin, Mikhail Krasnoselskii, Sebastiaan Drijver, Sjoert Brink
4 China Women 1 Wang Hongli, Lu Yan, Wang Wenfei, Ran Jingrong
5 China Women 2 Zhang Yu, Wu Shaohong, Gan Lin, Huang Yan
6 India Subhash Chandra Gupta, Sridharan Padmanabhan, Jyotindra Madhukar Shah, Rajeshwar Tewari, Sundarram Srinivasan, Gopal Venkatesh
7 Australia Justin Howard, Peter Hollands, Michael Whibley, Liam Milne
8 Down Under Sartaj Hans, Peter Gill, Martin Reid, Peter Newell
9 Bulgaria Valio Kovachev, Vladislav Isporski, Manol Iliev, Hristo Hristov
10 China – Shanghai Cao Jiankang, Chen Weiwang, Shen Qi, Zhou Lihua, Chen Jun, Fan Guangsheng
11 England BLACK Andrew Black, William Whittaker, Gunnar Hallberg, Derek Patterson
12 Yeh Bros Mixed Yeh Chen (PC), Zhang Ya-Lan, Shih Jue-Yu, Wang Ping, Sun Ming, Patrick Huang
13 Beijing Trinergy Lu Dong, Li Xiaoyi, Kang Meng, Sun Shaolin, Wang Yanhong
14 Lorenz Stephen Burgess, Gabi Lorenz, Ashley Bach, Pablo Lambardi
15 Dangoon Cho Eunjoo, Hwang Mansuk, Yim Hyun, Kwon Sooja
16 Korea Hammer Chung Ilsub, Hwang Iynryung, Yang Sungae, Sung Kyunghae
17 Shanghai Financial BC Xi Yuheng, Shan Baisong, Liu Ning, Kazuo Furuta, Chen Dawei
18 STEAST Katsumi Takahashi, Tadashi Yoshida, Lee Bokhee, Kim Yoonkyung, Park Jungyoon, Sue Picus
19 Seoul Yasuhiro Shimizu, Nobuyuki Hayashi, Hiroki Yokoi, Oh Hyemin, Kim Hyeyoung
20 Circle The World Kyoko Shimamura, Russell H Samuel, Jens Rasmussen, Dick Shek
21 Harmony Natsuko Nishida, Kim Sun, Young Bae, In Soon, Choi An, Hee Choi, Eun Woo
22 Japan Yamada Kyoko Ohno, Akihiko Yamada, Masayuki Ino, Makoto Hirata, Kazuhiko Yamada, Takahiko Hirata
23 Japan SARA Tadashi Teramoto Kumiko Sasahira Masaaki Takayama Shugo Tanaka Takeshi Niekawa, Ari Greenberg
24 Japan FOOTerZ Ryo Okuno, Akira Ohara, Fu Zhong, Zhang Shudi, Hideki Takano
25 Japan Shiro Gumi Robert Geller, Setsuko Ogihara, Motomi Shirogane, Etsuko Takano, Satoki Takizawa, Toshiro Yamaguchi
26 Japan PYON Yuki Fukuyoshi, Takeshi Hanayama, Yoshiyuki Nakamura, Mariko Ueda
27 Japan Kitty’s Yoko Nenohi, Kyoko Toyofuku, Yoshiko Sakaguchi, Kumiko Matsuo, Toshiko Kaho, Makiko Sato
28 Japan ESPERANZA Haruko Koshi, Hideyuki Sango, Nobuko Matsubara, Fumiko Kimura, Terumi Kubo, Minako Takahashi
29 Japan IMAX Shunsuke Morimura, Hiroya Abe, Tadashi Imakura, Masayuki Ohashi
30 Japan NAITO Ryoga Tanaka, Sakiko Naito, Ayako Miyakuni, Kenji Miyakuni
31 Japan SUGIYAMA Yasuko Sugiyama, Michiko Iwahashi, Akiko Yanagisawa, Yumiko Oda, Naoko Orihara, Kazuhiro Sugiyama
32 Japan MIURA  Hiroaki Miura, Kazuko Takahashi, Sumiko Sugino, Yoshiko Endo
33 Japan KATSUMATA  Atsuko Katsumata, Yasuyo Iida, Kimiko Kamakari, Misae Kato, Takako Nakatani, Sachiho Ueda
34 Japan Kacho-fugetsu Akiko Miwa, Kunio Kodaira, Teruo Miyazaki, Makoto Nomura, Masako Otsuka, Takako Fujimoto
35 Japan HOSHI Masako Sakurai, Yukiko Hoshi, Junko Tsubaki, Megumi Takasaka
36 Japan SAKURAI  Tsuneo Sakurai, Atsushi Kikuchi, Kenichi Asaoka, Takehiko Tada
37 Japan NANIWADA Toshiro Nose, Masaru Naniwada, Hikoe Enomoto, Hisami Kataoka, Hideo Togawa, Junzo Kobayashi
38 Japan Iza Yokohama V Osami Kimura, Yasuyoshi Toriumi, Setsuko Kimura, Harue Iemori, Chisato Kiriyama, Yoko Shimominami
39 Japan Surfrider Chieko Ichikawa, Kuniko Saito, Kei Nemoto, Junko Den, Yoshiko Murata, Atsuko Kurita
40 Japan Youth Tadahiro Kikuchi, Mizuki Ishibashi, Takumi Seshimo, Tomoaki Nakanishi, Hitoshi Tanabe, Rai Tanaka
41 Japan LAS FLORES Teruko Nishimura, Junko Nishimura, Michiko Shida, Kotomi Asakoshi, Yoko Komuro, Shimako Yaji
42 Japan River Side Yumiko Kawakami, Masakatsu Sugino, Ryoichi Yasuhara, Hiroko Tanaka, Toshiharu Hirose, Noriko Yagi
43 Japan Friends Yoko Saito, Mamiko Odaira, Koichi Onishi, Taiko Bando, Sayori Harasawa, Mayumi Tanaka
44 Japan Sang ae Emi Sakata, Midori Ito, Sae Ohashi, Hisayo Goto ,Kazumi Nitta
45 Japan Lucky Corner Ryo Matsubara, Takashi Sumita, Yoko Fukuyama, Ayako Matsubara, Mark LaForge, Timothy Curtis
46 Japan KinKi Sonoko Namba, Chizuko Sugiura, Toru Tamura, Mimako Ishizuka

Esta entrada también está disponible en: Spanish

Comments are closed.